Yapay Zeka Gerçekten Yapay mı ?

İnsanoğlu saf, doğal adaleti ancak kendi doğasında bulabilir. Hayvanlar, böcekler, ağaçlar, diğer tüm yaratılanlar mükemmel bir uyum içerisinde ve yazılı olmayan bir kanunla yaşarlar. AI teknolojisi ile yapmaya çalıştığımız şey esasında bu mükemmel doğanın kodunu bulmak. Bunu yapmak için kullandığımız araç ise yine doğanın dili olan matematiktir. Eğer elinizde mükemmel bir matematikle çalışan algoritmalarınız varsa saf, doğal adalete erişmek için de bir şansınız var demektir.

Bu algoritmalar ile bütünleşen yapay zeka ile bu yeni dünyaya yeni oyuncular dahil olmakta ve yaşamın denklemini değiştirmeye başlamaktadırlar. Bu değişen denklem yeni bir adalet sistemine ve yeni kurallara ihtiyacımız olduğunu göstermektedir.  Yakında bu yeni oyuncular bizlerin arabalarını sürecek, fabrikalarında çalışacak ve en önemlisi bebeklerimize bakacaklardır.

Sizce biz bu yeni oyunculara sahip oldukça ve onları hayatımıza dahil ettikçe oluşan bu sistemde onları dışarıda bırakabilir miyiz?

Eğer biz bu yeni sistemdeki yeni oyuncuları; robotları, otonom arabaları, droneları göz ardı edersek ne olur?

Bunu yapabilmek demek bir gün isyanla ve savaşla yüzleşmeye hazır olmamız gerekir demektir. Çünkü bugün büyük bir çoğunluk Yapay Zekadan ve gelecekte gerçekleşecek böyle bir savaştan çekinmektedir. Fakat unutulmaması gereken bu oyuncuları yaratanların bizler olduğudur. Eğer bizler iyi olursak onlar bizlerden daha iyi olacaktır, eğer bizler kötü olursak bizlerden daha kötü olacaklardır. Peki sizce neden şeytan yaratmak yerine birlikte melekler yaratmayalım?

Hukukta Yapay Zeka

Her gün yeni bir haber, yeni bir konuşma,panel ve konferans yapılıyor. Hepimiz yeni bir şeylerin yaklaştığını biliyoruz ve bunun bir parçası olmaya çalışıyoruz. Yapay zekanın hukukta kullanımı ile adalet sistemimizi daha hızlı, daha şeffaf ve daha tarafsız hale getirmek istiyoruz, yapay zeka hukuku çalışmaları ile yeni dünyanın tüm oyuncularını içerecek bir adalet sistemi oluşturmak istiyoruz.

Ve sonuçlarla birlikte görülüyor ki Yapay zeka hukuk dünyasının çalışma hızını arttırabiliyor ve daha fazla veriye daha şeffaf bir ortamda  ulaşma imkanı veriyor. Böylece hukuk dünyası kayıp zamanını geri kazanmaya başlıyor. Bu sonuçlar bize yapay zeka sistemleri ve insanlar arasındaki iş birliğinin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Hukuk Dünyasında Yapay Zeka Çözümleri Nasıl Gerçekleşebilir?

Hepimiz yapay zeka hakkında az çok bir fikir sahibi olsa da çok azımız onun pratikte nasıl kullanılacağını biliyor. Bu teknoloji hukuk dünyasının araştırma süreçlerinde verimliliğin arttırılması garantisi veriyor. Peki bu nasıl hayata geçebilir? Üç başlıkta şöyle açıklayabiliriz:

  1. Mahkeme Kararları

 

Günümüzde hukuki konular üzerinde arama yaparken iki temel sıkıntı bulunmaktadır;

  • Yeterli dokümanın bulunmadığı durumda doğru metni nasıl bulabilirim?
  • Çok fazla ilgili dokümanın bulunmasının yanında hangisi hukuki vaka mı en iyi şekilde destekliyor?

 

Adalethanım çözüm önerileri 3 aşamada açıklanabilir;

  • Sorgunuzu yaptığınızda yapay zeka doğal dil işleme teknikleri ile kullandığınız kelimeleri, cümleleri, paragrafları ve metinleri analiz eder. Algoritma zaman aralığını ve aramanın ilgilendiği noktayı tanır ve doğru kısma otomatik olarak filtreleme yapar.
  • Yapay zeka içtihat ve mevzuat içerisinden sizin aramanızda kullandığınız kelimeler ve arkasında yatan anlamlar ile en çok uyuşan sonucu öne çıkarır.
  • Sizinle vakit geçirdikçe size daha iyi hizmet sunma avantajına sahip olan asistanınız, ürettiği sonuçtan memnun kalıp kalmadığınızı görmek ister. Bu şekilde her seferinde daha isabetli sonuçlar üretir.

 

2. Danışmanlık

 

Avukatlık esasında sadece davaları kabul etmek, duruşmalara girmekle sınırlı değildir. Danışmanlık da  mesleğin büyük bir parçasını oluşturur. Yapay zeka avukatlara ve hatta her bireye hukuksal süreçte en doğru şekilde hareket etme imkanı verir.

Yapay zeka kontrolünde yapılan evrak işleri, anlaşmalar en az hata ile hatta hiçbir şey gözden kaçırılmayacak şekilde yapılır. Esasında çok fazla zaman alan bu tarz işler algoritmalar yardımı ile otomatiğe bağlanabilir. Örneğin şirketler hukukunda birleşme ve satın alma faaliyetlerinde kalabalık dosyalar ve prosedürler arasında karışıklık yaratabilecek konular algoritmalar tarafından kolayca işaretlenebilir. Bunun yanında, kanun ile uyumlu olan veya olmayan noktalar dakikalar içerisinde belirlenebilir.

Sırada Ne Var ?

Düşünmek analiz etmek ve iyi rol modeller olmak gerekiyor. Hatalarımızdan ders almalı ve deneyimlerimizi kullanarak yapay zekayı daha iyi eğitmeliyiz. Evrimin ana fikri budur. Gelecek nesil bizden daha iyi olmalı ve bir sonraki adalet sistemi de bizimkinden daha iyi olmalı. Mükemmel olana ulaşamayabiliriz fakat sahip olduğumuzdan daha iyi bir geleceğe ulaşabiliriz.

 

Mehtap Karakoyun

CEO&Co-Founder at Adalet Hanım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0